פתרונות חיתוך בלייזר, חריטה בלייזר וצריבה בלייזר התקשרו עכשיו! 09-7662314 לייזרקאט4
פתרונות חיתוך בלייזר

שבלונות אותיות או מספרים

במאמר זה נתמקד בתחום הטקסט והגופנים בשבלונות, נסקור את השימושים והאפשרויות השונות בשימוש באותיות ובמספרים ונספק מספר טיפים לעבודה מהירה ונכונה בשבלונות מספרים ואותיות.

שבלונות של אותיות ו/או שבלונות של מספרים משמשות לסימון על גבי מוצרים, אריזות, משטחים שונים כגון: קירות, רצפות, מדרכות ועוד. בעזרת שבלונות של אותיות או ספרות בודדות ניתן למעשה לסמן כל טקסט או מספר או שילוב שלהם. להלן מספר דוגמאות לשימוש בשבלונות אותיות ומספרים:

  • שילוט בחניונים ציבוריים על גבי קירות, עמודים ורצפה
  • מספור עמודי תאורה
  • גרפיטי על גבי קירות ומשטחים
  • סימון מכולות הכולל מידע על המכולה
  • סימון ארגזי עץ,חביות, מכלי אחסנה ועוד
  • עבודות הנושאות אופי טיפוגרפי, כגון טקסט על גבי קירות


התאמת טקסט לשבלונה

כדי שנוכל להשתמש באותיות ובספרות ליצירת שבלונות, עלינו להתאים את חלקן. קיימות אותיות "סגורות" כמו 'ם' או 'ס' בהן החלק הפנימי לכוד באזור שנחתך. בכתב הלועזי קיים מספר רב יותר של אותיות הדורשות התאמה (A, B, D, O, P ועוד). גם בספרות ('0', '4', '6', '8' ו- '9') אנחנו נתקלים במצב דומה. הפתרון לכך הוא שינוי מזערי של האות או הספרה בדרך של יצירת "גשרים" המחברים את החלקים הפנימיים ומחזיקים אותם כך שלא יפלו בעקבות החיתוך.


הכנת טקסט לשבלונה

כאשר שולחים קבצים לצורך יצירת שבלונות ע"י חיתוך בלייזר, יש להפוך את כל הטקסטים לאובייקטים קוויים. הסיבה לכך, היא מניעת חוסר תאימות בין הגופנים המבוקשים לגופנים הקיימים אצלנו.

קיימים גופנים הניתנים לרכישה המותאמים לעבודה בשבלונות. גופנים אלה מכילים בתוכם את הפתרון לשמירה על החלקים הלא מקושרים. בדרך זו ניתן לכתוב בצורה אוטומטית מבלי לדאוג לבעייתיות שעלולה להיווצר בזמן החיתוך.


טיפים

מרחק בין אותיות – על מנת לייצר מילה מרווחת היטב מאותיות נפרדות יש להקפיד ולשמור על מרווח הגיוני בצידי שבלונת האות. דרך מהירה להשגת המרווח הנכון היא בניית המילה הרצויה, הקפתה במלבן וחלוקת המלבן בקווים אנכיים בין אות לאות.

מרווח בין שורות – באותו האופן בו ניתן לחלק מילה לאותיות, ניתן גם לבצע חלוקה של פסקאות לשורות.

שולי שבלונה - בהתאם לסוג הצביעה המתבקש (ריסוס, מברשת) יש לשמור על שוליים מספיקים מסביב לאזור החשוף בשבלונה על מנת להגן על המשטח עליו מיישמים את השבלונה. לדוגמה, לצורך צביעה בריסוס נשאיר שוליים של בין בין 5 - ל- 15 ס"מ מכל צד. ביישום אחר (צביעה, הטפחה בספוג) ניתן להקטין את השוליים בהתאם לצורך.

שימוש במספר צבעים – ניתן לתכנן סט שבלונות מתואמות במבנה של שכבות, כאשר כל שכבה תשמש לצביעה בצבע אחר. בדרך זו ניתן להסתיר אזורים שכבר נצבעו בשכבה הקודמת או שיצבעו בשכבה הבאה. תהליך זה דורש דיוק במיקום השבלונות בשכבה ובעיגון השבלונה למשטח. בדרך זו ניתן למשל, לצבוע את המילה 'שלום' כשכל אות צבועה בצבע אחר.

הפיכת טקסט תמונה לשבלונה – כאשר מקור הטקסט אינו וקטורי ולא נוצר בתוכנת עיבוד תמלילים, תוכנת שרטוט או תוכנה וקטורית, אלא בקובץ שהוא תמונה, יש לחלץ את הקווים המגדירים את הכתב ולייצר קובץ מתאים לחיתוך בלייזר. ראשית, יש להפוך את תמונת הטקסט לתמונת שחור לבן (1BIT) – לבן יגדיר את חומר השבלונה ושחור יגדיר את הכתב – האיזורים שייחתכו החוצה מהשבלונה. בשלב הבא יש לוודא שכל החלקים המרכיבים את השבלונה (הלבנים) יהיו מחוברים אחד לשני. בשלב זה ניתן לטפל גם באותיות ובספרות "סגורות". בשלב האחרון יש להפיק מהתמונה הגרפית קובץ חיתוך הבנוי מקווים (ווקטוריים) המגדירים את השבלונה.

תכנון - ניתן לחשוב על שבלונה כעל הנגטיב של התמונה אותה אנו מבקשים לצבוע. החורים/הפתחים/החלקים החסרים בשבלונה הם אלה שייצבעו וייצרו את התמונה המתקבלת על פני המשטח הנצבע.


מידע נוסף רלוונטי

מאמר על שבלונות לקיר

מאמר על שבלונות בחיתוך לייזר
              חיתוך שבלונות      חיתוך אותיות      עיצוב שלטים      עיצוב אריזות      עיצוב כרטיסי ברכה      הזמנות מיוחדות לחתונה      סימון ברקוד      הדפסה על אריחים
          בניית אבי טיפוס      בניית מודלים אדריכליים      חיתוך עץ בלייזר      חיתוך נייר בלייזר      חיתוך צורני      חריטה בלייזר
Fresh - קידום עסקים info@lasercut4.com     |      לייזרקאט4, רחוב המסגר 2 (הכניסה מרחוב אלי הורביץ), אזור התעשיה כפר סבא, טלפון: 09-7662314